10 Maddede Dinozorlar Neden Yok Olmuştur?


Birçok filmde ve belgeselde tartışılan önemli konulardan biri de şüphesiz dinozorlar neden yok oldu ve dinozorlar nasıl yok oldu olacaktır. Bu konuda ortak bir kanı ve bilgi olsa da zaman zaman farklı görüşlerde benimsenmektedir.
 

  1. Dinozorlar neden yok oldu sorusuna verilen cevapların en temel kabul göreni, yeryüzüne bir göktaşının çarpmasıdır. Ancak bazı bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar bunun yeniden gözden geçirilmesi yönünde sonuçlar çıkarmaktadır.
  1. Dinozorlar nasıl yok oldu sorusuna bir yanıt verirken yaşadıkları dönemi de tam olarak bilmek gerekir. Dinozorların kökeni günümüz tarihinden 237 milyon yıl önce yaşamıştır.
  1. Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Oregon üniversitesindeki araştırmalara göre dinozorların neslinin tükenmesinin sebebi böceklerdi. Kene, sivrisinek ve diğer parazitlerin ısırıkları neticesinden dinozorlar yok olmuştur.
  1. Dinozor ismi Yunancadan gelmiştir. Yunanca korkunç anlamına gelen “deinos” ile kertenkele anlamına gelen “sauros” kelimelerinin birleşmesinde oluşmuştur.
  1. Bunca yıl öncesinde yaşadıkları düşünülmesine rağmen fosillerine 19. Yüzyılda rastlanmıştır. Eğer sinek veya parazitlerin etkisi ile yok olsalardı fosillerine bu kadar sonra rastlanılma imkanı olacak mıydı? Ya da şöyle düşünelim, fosillerini bunca yıl toprak altında deniz içinde tutan etken göktaşı olabilir mi?
  1. Bilinen ilk dinozorlar etçil ve iki ayak üzerinde yürüyen dinozorlardır. Dinozorlar neden yok oldu sorusuna etçil olanların diğerlerini yemesi ve farklı bir hastalıkla etçillerin yok olması olarak da görülmektedir.
  1. Dinozorlar nasıl yok oldu sorusunun bir diğer yanıtı da kuş kalçalı ve kertenkele kalçalı olarak ikiye ayrılmasından yola çıkılarak cevaplanmaktadır. Buna göre kuş kalçalı etçillerin sürüngen kalçalı olanları yok etmesi ve ardından göktaşı çarpması sonucu kitlesel bir yıkımın olduğudur.
  1. Tespit edilen en küçük dinozor 34 cm boyunda ve 110 gram ağırlığındadır. En büyük dinozor ise tek kemiğinin bulunması üzerine yapılan araştırmalar neticesinde 40-60 metre boyunca ve yaklaşık 122 ton ağırlığındadır.
  1. 65 milyon yıl önce çapı 10 km olan bir göktaşının 54 bin km hızla, 100 milyon megaton TNT gücüyle çarpması ve ile oluşan toz bulutu, atmosferde aylarca durdu ve bunun neticesinde sular dondu, asit yağmurları başladı. Sonunda dinozorlar yok oldu.
  1. Tüm bu olumsuz koşullarda bazı dinozorlar evrim geçirdiler. Geçirdikleri evrimlerle şimdiki kuşların atalarını oluşturdular.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Maddede Dinozorlar Neden Yok Olmuştur?

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in