3 Boyutlu Gözlük Nasıl Çalışır?


3 boyutlu gözlük, 2 boyutlu görüntülerin 3 boyutlu olarak algılanmasını sağlamaktadır. Amacı gerçekçiliği arttırmak olan 3 boyutlu gözlüklere rağbet günümüzde fazlasıyla artmıştır. Göz iki farklı görüntüyü üst üste bindirerek, nesneleri 3 boyutlu algılamaktadır. Ancak iki boyutlu görüntülerde durum değişmektedir. Bu hususta 3 boyutlu gözlükler devreye girmektedir.

3 boyutlu gözlükler iki ayrı görüntüyü ayrı ayrı algılamayı sağlamaktadır. Böylece 3 boyutlu derinlik beyin tarafından algılanmış olmaktadır.

3 boyutlu Gözlük; İki Gözün Algıladığı Görüntü

Aslında insan gözü 3 boyutlu görüntüleri mükemmel şekilde algılamaktadır. 3 boyutlu algı; genişlik, yükseklik ve derinlikten oluşmaktadır. 3 boyutlu gözlüğün mantığı da bu şekildedir. 3 boyutlu görseller farklı açılardan çekilmektedir. 2 farklı açıdan çekilen görüntüler birleştirilir. Renk karmaşası olarak algılanan bu görüntüler, 3 boyutlu gözlükle olması gerektiği şekilde algılanarak, beyinde 3 boyutlu olarak şekillenmektedir.

Çalışma prensibini anlamak adına, ilk 3 boyutlu gözlükleri incelemek daha mantıklıdır. 3 boyutlu gözlük, biri mavi, diğeri kırmızı renkten oluşan iki cama sahiptir. Bu camlar iki farklı görüntünün birini görmektedir. Bu işlem çok hızlı gerçekleştiğinden, beyin ayrı olarak algılanan iki farklı görüntüyü üst üste bindirerek 3 boyutlu derinliği algılamaktadır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Boyutlu Gözlük Nasıl Çalışır?

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in