Amazon Ormanları Hakkında 5 İlginç Gerçek


Amazon ormanları, Amazon Havzası içerisindeki yağmur ormanlarıdır. Güney Amerika kıtasında yer alır. Brezilya, Peru, Kolombiya, Ekvador, Bolivya,Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası, toplam 9 ülkenin sınırları içerisine yayılmıştır. Ancak bu ormanların çoğunluğu yani %60’ı Brezilya toprakları içerisindedir. Peki bu ormanları diğer ormanlardan farklı kılan özellikleri nelerdir?

Oksijen Kaynağı

  1. Dünya oksijenin %20’si böylesine etkin yağış alan Amazon ormanları tarafından üretilmektedir. Böylesine etkin bir yaşam alanında 40 bin ağaç çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca 2 bin kuş, memeli hayvanlar ve 2 bin 200 adette balık çeşidini içerisinde barındırmaktadır. 129 bine yakın omurgasız hayvanın bulunduğu bu ormanlarda dünyadaki tüm omurgasız canlı türüne en fazla rastlanan yerdir. Dünyadaki yağmur ormanlarının büyük bir çoğunluğu burada yer almaktadır.
  2. Amazon ormanları için en önemli kaynak Sahra çölünün topraklarıdır. Sahra çölünden rüzgarlarla savrulan topraklar Amazon ormanlarına ulaşmaktadır. Bu da böylesine mineralli topraklara sahip olan ormanların önemli kaynaklarının başında gelmesine sebep olmaktadır.

Norveç’ten Yardım

  • 2008 yılında, geleceği tehlikede olan Amazon ormanları için yatırımlar yapılmıştır. Bu yatırımlar için kaynak arayışında bulunulmuştur. Ormanlarla sınırı olmayan, binlerce kilometre uzaklıktaki Norveç, Amazon ormanlarının kurtulması için 1 milyar dolar bağışta bulunmuştur.Ayrıca aynı dönemde Çin 130 milyon kilometrekare alana ağaç dikmiştir.
  • Amazon ormanları kadar bilinen ve tanınan Amazon nehri de oldukça ilginç bilgileri barındırmaktadır. Amazon Nehri tarihte sadece bir kere, doğudan batıya, yani tersine akmıştır. Bu nehirde bulunan kaplumbağaların gözyaşları ise başka bir amazon ormanı sakini olan kelebeklerin su kaynağıdır. Kelebekler kurbağaların gözyaşlarını içmektedir. Ayrıca bu nehir üzerinde hiç köprü bulunmamaktadır.

Karbon Deposu

amazon ormanları hakkında bilgi
  • Amazon ormanları sınırları içerisindeki toplam ağaç türünün sadece %1’lik kısmı ormanlardaki karbonun yarısını depolamaktadır. Ayrıca karbon elementinin miktar olarak en fazla oranlarda depolandığı yer, Amazon Ormanlarıdır. Yaklaşık olarak dünyadaki karbon miktarının %17’si bu ormanlarda barınır. Böylesine değerli ve kıymetli olan bu ormanların halen korunmaya ve doğallığının yaşatılması için desteklenmesine ihtiyaç vardır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amazon Ormanları Hakkında 5 İlginç Gerçek

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in