Andromeda Galaksisi Hakkında Bilgi


Bu yazımızda Andromeda galaksisi hakkında bilgi sahibi olmaya çalışacağız. Samanyolu Galaksisinin en yakınında olan Andromeda hem gizemleri hem de bize olan yakınlığından dolayı samimiyeti ile her zaman merak edilmiştir.

Andromeda, görüntüleri ile incelendiğinde halka galaksiye dönüştüğü gözlemlenen, Samanyolu gibi sarmal bir galaksi yapısıdır. Bir trilyon yıldıza sahip olduğu düşünülmektedir. Parlak yıldız sayısı, az bulunduğundan dolayı, Samanyoluna göre 4/1 kadar daha az parlaktır. Andromeda içerisinde gaz, toz, karanlık madde gibi yapılar mevcuttur.

El Sufi’nin, Andromeda’yı keşfettiği zaman silik bulut adını vermesinin nedeni, çıplak gözle bakıldığında, Samanyolu’na oranla daha sönük gözükmesidir. Samanyolu’yla, Andromeda’nın arasındaki önemli farklardan biri, Andromeda’nın çift çekirdeğe sahip olmasıdır. Günümüzde görebildiğimiz yıldızlardan, binlerce kat daha uzakta bulunmaktadır. 2.5 milyon yılda, Andromeda’dan yeryüzüne ulaşan ışık, ne kadar uzak olduğunu kanıtlamaktadır.

Andromeda Galaksisi Hakkında Bilgi

Peki, Andromeda’nın Tarihçesi konusu nereye dayanmaktadır? Bu durum, insanlık tarihinin çok geçmiş yıllarında yola çıkmış bir oluşumun, bizlere yeni ulaşmış olan görüntüsüdür. Andromeda’nın ışığı nasıl bize ulaşmakta? Bu kadar uzak olan bir galaksiyi nasıl görebilmekteyiz? Çünkü bu galaksi Güneş’ten 24 magnitude kadar daha parlak olan bir gök cismi oluşumudur. Bu parlaklığa erişebilmesi için en az 1010 adet yıldız barındırması gereklidir.

Andromeda, bu koşulları sağlamaktadır ve Samanyolu’ndan daha yoğun, ağır bir galaksi olduğu için onu gözlemleyebilmekteyiz. 964 senesinde, Abdulrahman El-Sufi tarafından, Andromeda’nın ilk gözlemi gerçekleşmiştir. 1612’de Simon Marius tarafından teleskop yolu ile ilk gözlem gerçekleşmiştir. Bu gözlemleri gerçekleştirenler arasından, Kant, farklı bir galaksi olduğunu savunmuştur. 1888’de İshak Roberts, ilk fotoğraflanmasını gerçekleştirmiştir.

Daha sonra Andromeda hızlı gözlemlenmek istenmiş, Westo Sliper bunu gerçekleştirmiştir. 1920’li yıllarda Kurtis tarafından çok uzak bir galaksi olduğu iddiası ortaya atılmıştır. 3 yıl sonra, Samanyolu’nun dışında olduğu tespit edilmiştir. Samanyolu ve Andromeda’nın, iki farklı türde yıldızdan oluştuğu gözlemlenmiştir. Ek olarak, merkezinde karadelik bulunduğu 1988’de ortaya konulmuştur. Alen Dressler, çift çekirdeğe sahip olduğunu bulmuştur. Görünen parlaklığı ve mutlak parlaklığı olarak, 2 tür parlaklığı bulunmaktadır.

Andromeda galaksisi ile Samanyolu’nun çarpışması konusu da her zaman merak edilen bir konudur ama bu konuda endişelenmeye gerek yoktur. Bu çarpışma tahminen 4 milyar yıl sonra gerçekleşecektir, uzmanlara göre o tarihlerde güneş sistemi yok olmuş olabilir ve her şeyden öte daha çok zaman var. 🙂

Comments 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar, iyi çalışmalar dilerim. Yeni açmış olduğum YouTube kanalımda web sitenizde yayınladığınız makalelerinizi kullanarak sesli anlatım aracılığıyla video üretmem de sizler için sakınca var mıdır?

    Geri dönüşünüzü bekliyor olacağım,

    Saygılarımla..

Andromeda Galaksisi Hakkında Bilgi

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in