Ay Olmasaydı Neler Olurdu?


Dünyamız üzerinde ay’ın faydaları ve ay’ın zararları olabilir ancak ay olmasaydı neler olurdu diye düşünürsek; yaşamın olma ihtimali düşecek hatta dünya yaşanmaz bir hal alacaktır. Peki ay olmasaydı ana hatlarıyla dünya üzerinde ve yaşamımızda ne türlü değişiklikler olacaktır.

ay olmasaydı neler olurdu…

  • Dünya kendi ekseninde sadece 10 saatte dönecektir. Böylece günler kısalacaktır.
  • Yeryüzünde iklim koşulları değişecektir. İklimin değişmesi neticesinden şiddetli fırtınalar ve kasırgalar meydana gelecektir. Üstelik bu fırtınalar ve kasırgalar hiç kesilmeyecek bu nedenle dünyamız yaşanmaz bir gezegen haline gelecektir.
  • Ay’ın faydaları arasında olan gel – git olaylarının yaşanması ise Ay’ın olmaması halinde azalacaktır. Ay’ın zararları olarak yani olmamasının zararları neticesinden gel – git olayları %70 oranında azalacaktır. Ay’ın ışığından etkilendiği bilinen çalılar gelişemeyecektir. Bu nedenle ayın olmaması, ayın evrelerini takip ederek üreyen canlıların nesillerinin tükenmesine sebep olacaktır.

Ay olmasaydı; İklim Değişecekti

ay olmasa ne olur, ay olmasa dünya
Ay olmasa dünya nasıl etkilenirdi
  • Dünyamızı koruyan atmosfer tabakasında da değişimler olacaktır. Atmosfer, Ay’ın olmaması halinde bugünkü gibi olmayacaktır. Daha kalın ve tabakası daha fazla olan bir atmosfer yapısı gezegenimizi saracaktır.
  • Dünyamızı yaşanabilir hale getiren bir diğer unsur da şüphesiz mevsimlerdir. Ay’ın faydaları arasında olan mevsimlerin oluşumu yaptığı katkılarda vardır, Ay’ın olmaması halinde mevsimlerde oldukça dengesiz bir hal alacaktı. Mevsimlerin bozulması ve sürekli fırtınaların olması da dünyamızı yaşanılmaz kılacaktı.
  • Dünyanın kendi ekseninde daha hızlı dönmesi, Ay’ın olmaması ile birlikte ay’ın zararları arasında yer alacaktır. Bunun neticesinde doğu – batı yönündeki rüzgarlar artacaktır. Rüzgarlar hem artacak hem de şiddetlenecektir. Hava, kara ve denizlerin ısı değişimlerinin daha hızlı olmasına sebep olan bu etkenle dünya yaşanılmaz bir gezegene dönüşür.

Ay olmasaydı; Yaşanılamaz Bir Dünya

  • Geceler daha karanlık ve soğuk olacaktır.
  • Dünyamızın uydusu olan ay aynı zamanda uzay boşluğunda gezen göktaşlarına da mani olmaktadır. Kalkan vazifesi yapan ay sayesinde birçok göktaşı dünyamıza ulaşamaz. Dünya yüzeyine daha fazla göktaşı düşebilir ve gezegenimizi bu noktada daha fazla zarar alabilirdi.

Dünyamızın vazgeçilmezi olan güneş elbette enerji ve yaşam kaynağımız. Ancak ayın olmaması halinde sadece güneş bizlere yeterli olmayacaktır. Uydumuz ayın olmaması halinde gün geçtikçe dünya yaşanılmaz bir hal alacak ve fırtınaların olduğu, soğuk ve donuk bir gezegen halini alacaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ay Olmasaydı Neler Olurdu?

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in