Fizik Mühendisliği iş olanakları ve çalışma alanları


Mühendislik Alanının Temel Mesleği, Fizik Mühendisliği

İnsanoğlunun geçmişten günümüze büyük atılımlar yapmasını sağlayan ve bu atılımların bizzat içinde olan mühendislik kavramı oluşturduğu tüm alt dalları ile birçok açıdan yeniliklere öncü olmaktadır. Tüm mühendislik alt dallarının temelinde aslında fizik bilimi yatmaktadır. Bu açıdan iş arayan fizik mühendisleri; fizik mühendisliği iş ilanları kapsamında birçok konuda iş bulabilmekte ve uzmanlaştıkları dallarda istedikleri konumlarda çalışabilmektedirler. Ayrıca teknoloji ve bilimin gelişmesinde, özellikle uzay ve astronomi kavramlarında insanoğlunun ilerlemesinde fizik mühendisliğinin yardımı ve öncülüğü tartışılamaz bir gerçektir.

Fizik Mühendisliğinin Çalışma Alanları

Fiziğin çok geniş bir alanda eğitim verilebilme imkânı göze alındığında fizik mühendisleri fizikçi iş ilanları dahilinde akademik kariyerden optik alanına, kuantum mühendisliğinden opto-elektronik, akustik, bilgisayar, kalite kontrol, biyofizik, medikal fizik, süper iletken fiziği, yoğun madde fiziğine kadar çok geniş bir alanda uzmanlaşıp çalışabilme imkanına sahip olabilmektedirler. Bununla birlikte teknoloji şirketlerinin araştırma-geliştirme, proje üretme ve prototip yapma gibi birçok biriminde görev alabilirler. Ayrıca aldıkları astronomi ve uzay bilimleri, bilgi teknolojisi teknik atölye ve araştırma teknikleri dersleri sayesinde teorik ve pratik bilgiyi birleştirmede her zaman bir adım öndedirler. Böylece teorik açıdan uzmanlaşıp uzay bilimleri ile ilgili akademik kariyer yapma şansları da oldukça yüksektir.

fizik mühendisi, fizik mühendisi iş imkanları
Fizik Mühendisliği Çalışma Alanları

Fizik Mühendisliğinin Global İş Olanakları

Türkiye haricinde Avrupa kıtası dâhilindeki ülkelerde ve Amerika’da fizik mühendisleri genelde lisans eğitimleri sırasında ilgi alanları dâhilinde uzmanlaşıp mezuniyetleri sonrasında da fizik mühendisliği iş ilanları dâhilinde kolaylıkla iş bulabilmekte ve kendilerini geliştirmeye devam etmektedirler. Ülkemizdeki fizik mühendisleri de aynı yolu izleyerek yurtdışında da çeşitli fırsatlar yakalayabilirler. Tıp alanının tüm bilimleri kapsadığı ve teknoloji ile iç içe geçtiği düşünülürse fizik mühendisleri medikal fizik kapsamında diagnostik radyoloji, radyasyon onkolojisi ve nükleer tıp gibi alt uzmanlık dallarında buna ek olarak radyasyondan korunma, nükleer enerji, kalite kontrol, iyonize olmayan radyasyon, kalibrasyon-metroloji, malzeme bilimi ve endüstriyel uygulamalar, iletişim, parçacık hızlandırıcıları, madencilik, savunma sanayi ve bilişim gibi birçok geniş kapsamlı alanlarda da global çalışma imkanı elde edebilirler.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fizik Mühendisliği iş olanakları ve çalışma alanları

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in