5 adımda Güneş Sistemi Nasıl Oluştu?


Bilimle veya evrenle yakın ilgilenenlerin merak ettikleri en önemli konulardan biri de güneş sistemi nasıl oluştu olacaktır. Güneş ve gezegenler dışında yıldızların ve uyduların da içinde bulunduğu bu sistem özetle 5 adımda şöyle oluştu;

 1. Yıldızlar arasında gaz, nebula ve toz denilen yapılar vardı. Güneşte meydana gelen süpernova patlamalarına benzer kütleçekimsel etkiler nedeniyle rüzgar, yakından geçen galaksi, yıldız veya içsel devinimin etkileri ile birlikte sıkışmaya başlamıştır.
 2. Sıkışmaya başlayan ve içerisinde neredeyse tamamıyla (%98) helyum ve hidrojen içeren gaz ve toz merkezde yoğunlaşır. Bunun sonucunda kütleçekim gücü daha da artar. Üstelik spiraller çizen ve dış mekandan içe doğru, merkeze gelen toz ve gazlar bir yıldızın oluşum hali diskini meydana getirir.
 3. Güneş sisteminin oluşumu sorusuna yanıt arayanların asıl merak ettikleri kısımda ise merkezde kalan madde, sıkışır, ısınır ve sonunda bir nükleer füzyon hali gibi bir halde enerji üretmeye başlar. Özetle merkezde bir yıldız oluşmaya başlar. Güneş ve gezegenler böylece bir oluşumun başlangıcını sağlar, yıldız oluşumunun meydana geldiği disk dışında da farklı maddeler ve topaklar oluşmaya başlar.
 4. Güneş Sistemi Nasıl Oluştu…

  güneş'in oluşumu, güneş nasıl oluştu
  Güneş’in Oluşumu
 5. Diskle birlikte kütleçekimsel olarak biriken gaz ve toz birleşmeye ve daha büyük yapıların oluşmasına sebep olacaktır. Bunlar gezegenciklerdir. Üstelik bu oluşan gezegencikler etrafında da toz, gaz ve toz meteoritlerin yutarak daha da büyük bir yapıya kavuşurlar. Özetle büyük balık küçük balığı yutar misali, küçük gezegencikler büyük gezegenler tarafından yutulmaya ve daha büyük gezegenciklerin oluşumuna sebep olur. Oluşan bu yapılar artık gezegen olarak adlandırılır.
 6. Güneş sistemi nasıl oldu sorusu yanında ne zaman ve ne kadar sürede oldu, soruları da merak edilmektedir. Yüz milyonlarca yıl süren bu hareketler neticesinde güneş ve gezegenler, yıldız oluşum diskini oluşturan gaz ve tozun dağılması ve gezegenlerin bunları yutması ile son hallerini almışlardır. Uzun zamanlar içerisinde gerçekleşen bu yutulma ve kütleçekim gücü sayesinde gezegenler son hallerini alarak oluşumlarını tamamlamışlardır. Yeryüzümüz de bu oluşumların etkisi ile birlikte son halini alarak güneş sisteminin bir parçası olmuştur.

Güneş sistemi nasıl oluştu sorusunu cevaplamaya çalıştık, evren bilimi ile ilgili merak ettiğiniz diğer başlıklar için sitemizi dolaşmaya devam edebilirsiniz

Comments 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Teşekkürler, yalnız emek çekip bunu buraya yazan kişinin ismi de yer alsaymış daha güzel olurmuş. (Tüm yazılar için geçerli)

5 adımda Güneş Sistemi Nasıl Oluştu?

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in