Kuasarlar hakkında bilgi, Kuasar nedir ?


Çoğunlukla yıldızlarla karıştırılan ancak yıldız mı yoksa kuasar mı olduğunun anlaşılabilmesi için radyo teleskobuyla gözlemlenmesi gereken aşırı parlaklığa sahip gök cismidir.

Kuasar Nedir?

Yaydığı ışık ve enerji miktarının fazlalığından dolayı ilk keşfedildikleri dönemlerde evrenin var olduğu zamandan kalma antik gökadalar ya da ışık galaksileri oldukları düşünülüyordu. Ancak yapılan son araştırmalarla kuasarların yakınlarındaki gök adalarla madde alışverişi yaptıkları, sahip oldukları ışığı bu yolla sağladıkları ve sadece birer gök cismi olduklarını ortaya çıkardı.

Yaydıkları devasa boyuttaki ışığa rağmen kuasarlar noktasal boyutta oldukları için detaylı bir şekilde fotoğraflanamazlar. Kırmızı kayan bir renge sahip olan kuasarların önceden kendi enerjilerini ürettiklerinin düşünülmesinin sebebi ise madde alışverişinde bulundukları galaksilerden çok uzak olmalarıdır.

Kuasarlar Nerde Bulunur?

Dünya’ya en yakın kuasarın 3 milyar ışık yılı uzaklığında olduğu bilinmektedir. Dünya’dan en parlak şekilde gözlemlenen kuasar ise bize 33 milyar ışık yılı uzaklıktadır. Bu mesafeye rağmen bu kadar parlak görünmesi sahip olduğu enerji ve ışığın devasa boyutlarda olduğunu kanıtlar niteliktedir. Ayrıca hareket kabiliyetlerinin düşük olması ve parlaklıkları sebebiyle kolayca belli olmalarından ötürü referans noktaları olarak kullanılırlar.

Kuasarlar Kara Deliklerin Bir Parçası Mı?

Ortaya atılan görüşlerden biri de kuasarların kara deliklerin öteki parçası olduğu yönünde. Hatta bu yüzden onları ak delikler olarak tanımlayanlar da var. Kara deliklerin yuttuğu ışığın ve enerjinin çıkış yolunun kuasarlar olduğu, bu nedenle bu kadar yüksek oranda enerji ve ışığa sahip oldukları düşünülüyor.

Tabii ki bu görüş yalnızca bir fikirden ibaret ortaya atılmış kurgusal bir teoridir. Kuasarlarla ilgili bilinenler şu anda çok sınırlı olmasına rağmen teknolojik buluşlarla ilgili zaman içerisinde yeni şeylerin ortaya çıkacağınıza ve belki bu sayede zaman- mekân ve kara delikler hakkında da yeni bulgulara rastlanacağına şüphe yok.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuasarlar hakkında bilgi, Kuasar nedir ?

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in