Nükleer Dosyası – Nükleer Enerji ve Nükleer Fizik


Nükleer Fizik çekirdek fiziği olarak da bilinen, atom ve atomaltı parçacıkların dünyasını anlamak için çaba sarfeden fizik alt bilim dalıdır. Nükleer fiziği çok önemli kılan birçok konu olsa da günümüzde nükleer fizik nükleer enerji ile anılır hale gelmiştir. Nükleer Fizik oldukça zor bir alan olduğu için bu konuda uzmanlaşmak epey zordur, dünyada sadece gelişmiş ülkeler nükleer fizik konusunda araştırmalar yapabilecek kapasiteye sahiptir, doğal olarak nükleer enerjiyi de sadece bu ülkeler üretebilir.

Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de iki nükleer santral kurulması kararı alınmış, bunlardan ilki olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasına başlanmıştır, bu durum ülkemizde nükleer konusuna olan ilgiyi arttırmıştır ve muhtemelen bu ilgi katlanarak artmaya devam edecektir. İnternet üzerinde yaptığım taramalarda nükleer fizik ve nükleer enerjinin ne olduğu, nükleer santrallerden nasıl enerji üretildiği, süreçlerin nasıl işlediği, olayın çevresel etkileri, üretilen enerjinin katma değeri gibi konularda toplu bir kaynak sıkıntısı yaşandığını gördüm ve bu yüzden nükleer dosyasını açmaya karar verdim.

Nükleer fizik ve nükleer enerji ile ilgili yazı dizisinde konunun hemen hemen tüm detaylarına yer vermeye çalışacağım, elbette öncelikli olarak nükleer santralin işleyiş yapısı, nükleer fiziğin temelleri, dünyada nükleer enerjinin kullanımı ve bunun geleceği gibi konulara değineceğim. Hatta heyecanı arttırmak için şöyle bir başlangıç yapalım; aslında yaşamın kaynağı nükleer enerjidir çünkü yaşam kaynağımız olan Yıldızımız Güneş enerjisini(ısısını, ışığını) nükleer tepkimeler ile üretir.

Yazı dizisinde yayınlanan yazıları bu linkte bulabilirsiniz: http://www.fizikmuh.com/nukleer/

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nükleer Dosyası – Nükleer Enerji ve Nükleer Fizik

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in