Pi Sayısı ile İlgili 7 Şaşırtıcı Bilgi


Okullarda, cafe isimlerinde, derslerde, dilimize dolanmış haliyle yıllardır bilinen sayı pi sayısı nedir? Bu kadar bilinen ve farklı durumlarda bile kullanılan pi sayısı neden önemlidir? Ya da gerçekten önemli midir? Bu sayının kullanım ve ortaya çıkış amacı düzgün bir çemberin çevresel uzunluğu ve çap uzunluğuna bölümü olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle evrenin varoluşunda meydana gelen kuralların değişmeyen algoritması olarak kabul görmektedir. Yani farklı bir açıdan, eğer bizim dışımızda daha teknolojik canlılar ve varlıklar varsa onlarla ortak bildiğimiz tek özellik ve tek algoritma pi sayısıdır.

 

  1. Pi sayısı nedir dışında doğuşu ve hesaplanması da ilginçtir. Çemberin uzunluğu ile aynı çemberin çap uzunluğuna bölünmesi ile karşınıza çıkan sayıdır, pi. Bu da değişmez bir gerçektir.
  1. Pi sayısı neden önemlidir demeden önce ne zaman bulunmuştur bunu da bilmek gerekir. 4 bin yıldır bilindiği tahmin edilmektedir. Yunan alfabesinin bir harfidir ancak büyük piramitin inşaatında pi sayısının kullanılarak, piramitin gerçekleştirildiği iddia edilmektedir. Yazılı olarak ilk kaynak ise M.Ö. 1900 – 1600 tarihli Babil kaynaklı bir tablette 25/8 = 3,1250 olarak hesaplanmıştır.
  1. 14 mart günü 3. Ay ve 14. Gün olarak kabul edilir ve her yıl 14 martta Pi günü kutlanır. Ancak bazı matematikçiler ise pi gününü 22/7 den yola çıkarak 22 temmuzda kutlamaktadırlar.
  1. Pi sayısını kullanarak müzik yapma ve üretme çalışmaları da vardır. Ancak sonsuza kadar gidecek ve nakaratı olmayan bir şarkı tutulmaz sanırım.
  1. Pi sayısı nedir diyerek bir araştırma yaptığınızda pi sayısının farklı isimleri ile de karşılaşacaksınız. Arşimet sabiti ve ludolph sayısı adları ile pi sayısının diğer adları ile karşılaşmanız gayet normaldir.
  1. İlginç ve dikkat çekici, Yunan alfabesi içerisindeki bir harf olan pi sayısının sembolü ne anlama gelmektedir? Yunan alfabesi içerisinde 16. Harf pi sayısının sembolüdür. Dilimizde okunacak olursak pi şeklinde söylendiğinden bu harf sembolü benimsenmiştir. Sadece bizim dilimizde değil tüm dillerde harfin seslendirilmesi pi olarak yapılır.
  1. Pi sayısı neden önemlidir? Dersleri geçmemiz için, formülleri bilmemiz ya da abartalım hayatı anlamamız için… Harflere ayırdığımızda p ve i harfleri neden tercih edilmiştir? P harfi çemberin çevresi yani perimetier’den gelmektedir. Kısaltıldığında yanına i harfi eklenerek ses çıkarıldığından pi sembolü ile bağdaştırılmaktadır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pi Sayısı ile İlgili 7 Şaşırtıcı Bilgi

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in