Radyo Teleskop Nedir?


Günlük hayatımızda kullandığımız radyolar ile aynı işlevi gören radyo teleskoplar, en basit anlatımı ile uzayı dinlemeye yararlar. Radyo Teleskop Nedir sorusunun biraz daha derinine inerek, daha kapsamlı açıklamak gerekirse; radyo bölgesindeki sinyal dalgalarını yakalayarak kuvvetlendiren, gözlem yapmak için ve gözlem yapmanın dışında çeşitli işler için de kullanılabilen alıcılardır. Radyo teleskoplar çanak şeklindedir ve elektromanyetik spektrumda gözle göremediğimiz kısımları yakalamamızı sağlar.

Elektromanyetik Spektrum

Işık, nereden bakarsak bakalım bizim görselleri algılamamızı sağlayan yegâne şeydir fakat bizim algılayabildiğimiz ışık frekanslarının ötesinde, pek çok farklı frekans aralıkları mevcuttur. Elektromanyetik spektrum, atomaltı değerlerinden, gama ışınlarına kadar tüm radyo dalgalarını kapsayan farklı radyasyon tipini içermektedir. Işık, elektromanyetik spektrumun tırnak ucu kadar denilebilecek bir yerini kapsar. Peki, bu görünür olmayan elektromanyetik dalgalar nasıl görünür hale getirilir?

Radyo Teleskop Nedir ? Bilinmeyene Doğru Yolculuk!

radyo teleskop çin, dünyanın en büyük radyo teleskobu
Çin’de inşa edilen dünyanın en büyük radyo teleskobu

Astronomik gözlemlerin, bilinen ve görünen dışında, görünmeyen spektrumun ilk kullanılması, radyo frekansı bazında gerçekleşmiştir. Bu dalga boyları ile ilgili gözlem yapılabilmesine olanak sağlayan ise radyo teleskoplar’dır. Radyo teleskopları, bölge ışığını toplayarak odaklama işini gerçekleştiren “aynalı teleskoplar” vb. teleskoplar ile aynı prensiplerle yapılmıştır fakat optik teleskoplara benzememektedir. Gök cisimlerinden bize ulaşan elektromanyetik dalgaları tespit ederek, bize o gökcismi ile ilgili bilgileri ayrıntılı olarak incelememizde olanak sağlar.

Ulaşan elektromanyetik dalgalar radyo teleskop tarafından analiz edilmektedir ve uzay cisimleri hakkında pek çok ayrıntılı bilgi bu analizler sayesinde elde edilmektedir. Radyo teleskoplar, uzayı her saniye ve her dakika kesintisiz olarak taramaktadır ve dinlemektedir. Algılanan dalga boyu sinyalleri ile kusursuz bir analiz yaparak, uzay ile ilgili her gün yeni bir bilgi edinmekteyiz. Radyo teleskop, yeni keşifler yaparak her gün uzayın derinliklerine daha da fazla ulaşmamız konusunda yapılan en önemli icatlardan birisidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Radyo Teleskop Nedir?

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in