Sagittarius a Kara Deliği ve Gizemleri


Sagittarius a nedir? Sagittarius a kara deliği nasıl oluşmuştur gibi sorular Uzay ve uzay bilimleri ile ilgilenenlerin en fazla araştırdıkları ve merak ettikleri konulardandır. Galaksimizin merkezi olarak bilinen Sagittarius takımyıldızı karşılaşılan en net ve en güçlü radyo dalgalarının yayıldığı konumdur. Peki bunun nedeni nedir?

Karadelik mi Yanılgı mı?

Öncelikle karadelik nedir bunu bilmek gerekir. Kara delikler üç çeşittir. Küçük karadeliklerin dışında yıldızsal karadelikler ve kütlesi en büyük süper kütleli karadelikler vardır. Küçük bir atom boyutunda olan karadelikler dışında kütlesine göre devasa boyutlarda olanları da vardır. Güneşten 20 kat büyük kütlelere sahip olan ağır karadelikler de vardır. Bunlara yıldızsal karadelikler denir. Süper karadelikler ise birçok karadeliğin bir araya gelerek oluşturdukları karadeliklerdir. Tüm galaksilerin merkezinde bir karadelik vardır. işte bizim galaksimizin göbeğindeki karadeliğin hem de süper kütleli olanın adı sagittarius a karadelik mi sorusunun yanıtıdır. Süpernova kalıntısı ve Mini spiral oluşumludur. Sagittarius a nedir sorusunun yanıtını arayanlar süpernova kalıntılı 25 ışık yılı boyunca uzanan ve radyo dalgalarının en büyük kaynağı ve güçlü oluşunun içerisinde yatan asıl nedendir. Dev karadelik işte tam da bu sprialin ortasında bulunmaktadır.

Sagittarius a kara deliği Dünyaya Zarar Verir mi?

Sagittarius a nedir, Sagittarius a hakkında bilgi

Sagittarius a nedir diye yapılan tüm araştırmalar bize onun net görüntüsünü vermemiştir. Bunun nedeni sagittarius a karadelik mi sorusunun da aslında yanıtıdır. Evet, karadeliktir çünkü; bu devasa karadelik çekim gücü ile tüm cisimleri ve hatta etrafındaki ışığı da yutmaktadır. Ancak X ışınları, kızılötesi kamera ve radyo sinyalleri ile yapılan gözlemler sonuç vermektedir. Sagittarius a yıldız takımının ortasındadır ve korkunç bir hızla dönmektedir. Bu devasa yapı ağır kütlesi ve hiperaktif özelliğine rağmen yeryüzümüze bir zarar vermemekte. Çok fazla radyasyon yaymasa da yaymayacağı anlamına gelmiyor. Yani şimdilik güvendeyiz diyebiliriz.

Bu devasa karadeliğin çevresindeki yıldızları gördüğünüzde bile gücünü anlayabiliyorsunuz. Etrafında gaz ve toz bulutu oldukça yoğundur. Sagittarius a 24 milyon kilometre çapındadır. Gazdan oluşmuş olan bir maddeyi yuttuğunda tekrar dışarı püskürtüyor. 160 milyon kilometre yakınındaki gökcisimlerini parçalayıp, ısı yayarak buharlaştırıyor. Çevresinde yaklaşık 10 bin tane küçük karadelik olduğu tahmin ediliyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sagittarius a Kara Deliği ve Gizemleri

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in