Satürn’ün Halkası Nasıl Oluşmuştur?


Satürn’ün halkası uzay bilimciler ve bunun farkında olan insanlar için merak ettiren bilgidir. Bu halkalarla ilgili ilk araştırmalar 1655 yılında Christian Huygens adlı bilim insanı tarafından yapılmıştır. Satürn halkası olduğunu gözlemleri neticesinde keşfeden ilk bilim adamı olan Christian Huygens, gezegenin basık ve ince bir yapıda olan halka tarafından sarıldığını gözlemlemiştir. Şimdilerde ise bu bilgiler yerini, teknolojinin son yenilikleri ile üretilen teleskoplarla yapılan araştırmalara bıraktı.

Satürn’ün halkası nelerden oluşmuştur

Yeni araştırmalar gösterdi ki Satürn halkası aslında iç içe geçen halkalar tarafından oluşmaktadır. Bu iç içe geçen halkalara bakıldığında farklı zamanlarda farklı sonuçlar görülebilmektedir. Bunun nedeni gezegenin güneşin etrafındaki hareketleridir. Satürn gezegeninin yaptığı bu hareketlilik neticesinde, güneşin çevresinden dönmesi sebebiyle halkaların görünümleri değişmektedir. 1 Satürn yılınca halkaların aynı şekilde kaldığı bilinir ancak halkaların yeryüzünden görünümü değişik açılarla görülür. Bunun neticesinden de şekilde açıya bağlı değişiklikler gözlemlenir.

Satürn’ün halkası 1857 yılında İskoç bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde katı bir yapıda olduğu saptanmıştır. Katı ve tek bir yapıda olması halinde çekim gücü nedeniyle yapının parçalanacağı ispat edilince halkaların birden fazla olduğu anlaşılmıştır. Halkaların parlak olması ise gezegenin yansıtma oranının %46 halkasının ise %80 oranında yansıtma özelliğine sahip olmasından anlaşılmaktadır. Bu parlaklığın sebebini anlamak içim bilim adamları meraklanmış ve araştırmalarını artırmışlardır. Yapılan araştırmalar neticesinde halkaların buz tabakası ile kaplanmış olduğu tespit edilmiştir.

Satürn’ün halkasının özellikleri; Sıcaklığı ve Büyüklüğü

Halkaların buz tabakasıyla kaplanmış olması dışında, halkaların güneşe bakan bölgesinde sıcaklığının -180 derecede, gölge olan bölümünde -200 derece ortalama sıcaklıklarının olduğu tespit edilmiştir. Halkaları oluşturan parçaların ortalama büyüklükleri ise 10 cm’dir. 1 cm kadar küçük parçacıklar da vardır. Satürn’ün halkası gezegenin oluşum süreci ile bağlantılı bir sürecinin olduğu bilinmektedir. Gezegen oluşurken etrafa yayılan maddeler Satürn halkası oluşumuna sebep olmuştur. Bu parçalar bir araya toplanırsa 100 km çapa sahip bir gök cisminin oluşacağı bilinmektedir. Halkanın bölgesel ayrımı ise renklere göre yapılmıştır. Sarı renkli kısmına A, turuncu ve yeşil kısmında B, mavi renkte olan kısmına ise C halkası ismi verilmiştir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Satürn’ün Halkası Nasıl Oluşmuştur?

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in