4 Maddede Teleskop Nasıl Çalışır


Teleskop uzaktaki cisimleri yakınlaştıran oldukça önemli bir alettir. Çok farklı boyutlarda ve özelliklerde teleskoplar vardır. Peki Teleskop Nasıl Çalışır? Yüksek özellikli teleskopların yanı sıra düşük kalitede ve özellikli teleskoplar bulmanız da mümkündür. Oyuncakçılar, kırtasiyelerden alınan amatör ve yarı profesyonel teleskoplar ulaşılabilir ve kullanışlıdır. Ayrıca özel ve tonlarca ağırlıktaki uzay teleskopları vardır. Bunlar ülkelerin kendi bilim kurumlarınca kullanıldığı gibi bilim insanlarının çalışmalarına yardımcı olması adına özel laboratuvarlarda da kullanılabilmektedir.

Teleskobun asli görevi uzaktaki bir cismi görmektir ve mesela 20 cm’lik bir, ufak ve elle taşınabilir bir teleskop yardımıyla 100 metre mesafede bulunan bir el yazısını okumanızı mümkün kılar. Teleskopların çalışma mantığı ve teleskop nasıl çalışır dersek, iki tür teleskoptan bahsedebiliriz. Bunlar; cam mercek kullanılarak yapılan kırıcı teleskoplar ve ayna – lens sistemi ile üretilen yansıtıcı teleskoplardır.

Teleskop Nasıl Çalışır?

  1. Gözümüzden farklı özelliği nedir? Uzaktaki cisimleri gözümüzdeki retina üzerine düşen boyutu çok küçük olduğundan görmemiz zordur. Yani gözümüz çok daha büyük olsaydı uzaktaki bir cismin görüntüsüne odaklanmamız ve onu daha detaylı görmemiz mümkün olabilirdi. Teleskopların çalışma mantıkları budur. Objektif merceğin odaklandığı yerde bulunan nesneden yansıyarak gelen ışığın kırılmaya uğraması veya aynalar vasıtasıyla yansıtılarak bir odakta toplanması ile daha büyük görülmesi sağlanır. Gözümüzle yapamadığımız bu yakınlaştırma – uzaklaştırma işlemini teleskoplarla yapabiliriz.
  2. Teleskopların temelde iki özellikleri vardır. Bunlar ışığı ne kadar iyi algılayabildiği ve alınan görüntüyü ne kadar büyütebildiğidir. Objektif merceğinin saflığı, kalite ve büyüklüğü ile orantılı şekilde görüntünün kalitesi ve uzaklığı görme olanağı da değişir.

Uzay Cisimlerini Yakınlaştırma

  1. Teleskopların çalışma mantığı içerisinde oküler ve mercek muhafazalı bir tüpten oluştuğunu bilmek gerekir. Objektif çapı ne kadar büyük olursa ışık toplama ve görüntüyü yakınlaştırma seviyesi artar.
  2. Teleskop nasıl çalışır denildiğinde, asıl soru, “uzayı nasıl görürüz?” olacaktır. uzaydan gelen ışıklar teleskop içindeki aynaya çarpar. Gelen ışık kırılmaya uğrar ve bir noktada toplanır. Toplanan noktada görüntü daha büyük bir hal kazanır.

Teleskobun Tarihçesi

Teleskop nasıl çalışır dedikten sonra biraz da tarihinden bahsedelim. Teleskobun çalışma mantığı üzerine ilk çalışmaları Hollandalı Hans Lippershey tarafından yapılmıştır. 1608 yılında bulunan teleskop ile birlikte askeri alanda kullanımı başlamıştır. Astronomik olarak, kırılma prensibi ile Galileo, ilk defa kullanmaya başlamıştır. Ardından gelişen teknoloji ile devasa teleskoplar yapılmaya başlandı ve uzay çalışmaları ilerledi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Maddede Teleskop Nasıl Çalışır

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in