Türkiye’de Nanoteknoloji Alanında Yapılan Çalışmalar


Bu yazımızda Türkiye’de Nanoteknoloji çalışmaları hangi düzeydedir ve ülkemizde Nanoteknoloji ile ilgili neler yapılmaktadır sorusunun üzerinden duracağız. Geleceğin en önemli bilim alanlarından biri olan Nanoteknoloji konusunda ne durumdayız hep beraber bakalım.

Nanotekonoloji Nedir?

Nanoteknoloji ne demek sorunuzun cevabı için şu cevabı verebiliriz: Nano kelimesi Yunancada cüce anlamına gelmektedir. Bir uzunluk ölçüsü olarak ise nanometre bir milimetrenin milyonda birine karşılık gelir. Nanoteknoloji ise nanometre ile ölçülen atomlar kullanılarak yeni maddeler üretme işlemidir. Bu teknolojide amaç bir atom üzerinde farklı bir atomun eklenmesiyle farklı bir maddenin üretilmesinin sağlanmasıdır. Bu sayede üretilebilmesi söz konusu olan farklı maddeler, nanoteknolojiye olan ilginin artmasına neden olmaktadır. Örneğin, nanoteknolojik çalışmalar sayesinde kömürden elmas üretilebilmesi söz konusu olmaktadır.

Türkiye’de Nanoteknoloji hangi düzeydedir?

Dünya üzerinde gelişme gösteren nanoteknoloji Türkiye gibi gelişmeye devam eden ülkelerde de ilgi görmektedir. Nanoteknolojinin ülkemizde yaklaşık 10 yıl içerisinde hayatımızı değiştirmesinden bahsedilmektedir. Ülkemizin gelecek hedefleri arasında yer alan nanoteknolojik gelişmeler ile ilgili Tübitak’ın 2023 programında da bir yol haritası belirlenmiştir. Bu alanda yapılan en önemli gelişme ise UNAM’ın (Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi) kurulmasıdır.

Nanoteknoloji konusunda araştırma yapan ya da yapma hedefinde olan herkes bu kuruluştan yararlanabilmektedir. Ülkemizde faliyet gösteren nanoteknoloji şirketi sayısı da 13’e yükselmiştir. Üniversitelerimizde yeterli sayıda nanoteknoloji ile ilgili bölümler bulunmamakta ancak sayılarının günden güne artmasına ve gençerli ilgisinin bu yöne çekilmesine çalışılmaktadır.

Nanoteknolojide hedefler nelerdir?

Dünyada nanoteknoloj ile hedeflenen konular arasında savunma sanayisinde yapılan yatırımlar öne çıkmaktadır. Bu teknloji sayesinde canlı ve cansız yapıların bir arada uyum sağlayarak çalışması ve buna bağlı olarak 1 hafta uyumadan tam performans gösterebilen askerler, insansız uçan ve olası arızada kendi kendisini tamir edebilen uçaklar hedeflenen projeler arasındadır. Çok daha hafif ve bir o kadar da dayanıklı malzemelerden üretilecek araçlar sayesinde yakıt tüketiminin azaltılması ve az yakıt ile daha çok performans sağlanması hedeflenmektedir. Türkiye teknoloji üretimi açısından son yıllarda biraz da olsa yenilikleri yakalamaya çalışmaya başlamıştır.

Nanoteknoloji sayesinde sağlık alanında da önemli hedefler bulunmakta ve özellikle kanser tedavisinde kemoterapiyi tarihe karıştıracak çözümler üzerine çalışılmaktadır. Ayrıca yine sağlık alanında kemik içine uygulanabilecek protezler üzerinde de yoğun çalışmalar bulunmaktadır. Günümüzdekilerden çok daha hızlı çalışacak kuantum bilgisayarlar, kendi kendisini temizleme özelliğine sahip pencereler, ıslanmayan ve hatta kirlenmeyen çatal, kaşık ve bıçaklar gibi birçok proje nanoteknolojinin hedefleri arasında sayılabilmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de Nanoteknoloji Alanında Yapılan Çalışmalar

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in