6 Maddede Uzay Roketlerinin Çalışma Mantığı


Roket bilimi hızla ilerliyor. Uzay Roketlerinin çalışma mantığı her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Uzaya gitme ve uzayı merak etme özelliğimizin yanında askeri gelişmeler ve ihtiyaçlar da roket biliminin gelişimini artırmıştır. Roketler farklı bir fiziksel bilgi ve uzmanlığa sahip olunması gereken teknolojidir. Uzay roketi nasıl çalışır sorusunun yanıtını ararken ayrıca uzay roketi nasıl fırlatılır sorusuna da yanıt vermemiz gerekir.

Uzay Roketlerinin Çalışma Mantığı

  1. Öncelikle uzay roketi nasıl çalışır denildiğinde yerçekiminden kurtulması gerektiğini bilmeliyiz. Roket motoru burada devreye girerek roketin yerçekiminden kurtularak hareket etmesini sağlar. Roket motoru bu itme ve yerçekiminden kurtulma özelliğini gazlar sayesinde alır. Gazlar yüksek ısıyla ısıtılır. Bu gaz molekülleri oldukça yüksek hızlarda harekete geçer.
  2. Uzay roketi nasıl fırlatılır sorusunun yanıtını aldıktan sonra şimdi uzayda ilerlemesi ve kalmasını sağlayan kurallara geçelim. Uzayda roketin devam edebilmesi için büyük hızlarda ilerlemesi gerekecektir. Gaz moleküllerinin yarattığı kuvvetin kısa sürede daha yüksek seviyelere çıkması mecburidir. Fırlatma anından daha fazla ve hızlı bir şekilde hareket etmesi gereken, uzay içinde istenen yörüngede gitmesini sağlayan bu gazların yanmasının temel prensibi oksijensiz ortamlarda da çalışması olacaktır. Bu da fizikte yer alan ivme kavramı ile açıklanır.
  3. Roketin fırlatılma aşamasında yoğun ve büyük bir gaz bulutu görürsünüz. Bu kimyasal tepkime kütleyi azaltan ve itici güç oluşturan bir reaksiyondur. Fuel ve oksitleyici madde arasına gelişen bu tepkime neticesinde ateşleme, oksitleme ile enerjiye dönüşür.
  4. Yani fizik bilenlerin ve araştıranların kısaca anlayacağı haliyle Newton 2. ve 3. Yasaları ve momentum ilkeleri ile roketin hareketi ve yükselmesi sağlanır.
  5. uzay roketi nasıl çalışır, uzay roketi nasıl fırlatılır

  6. Uzay roketi nasıl çalışır ve uzay roketi nasıl fırlatılır denildiğinde roketin yapısını da incelemek gerekir. Aero dinamik yapıya sahip olması gerektiğinden roketin koni biçimli yapıda neden olduğu da anlaşılmış oluyor.
  7. Uzay roketlerinin uzayda hareket etmesi için gerekli bir diğer kavramda şüphesiz, roketin hareket etmesi için gerekli olan gazların oksijensiz ortamlarda da kullanılabilmesi gerekmektedir. Burada NASA tarafından kullanılan özel gazlar, özel Aero dinamik tasarımlar ve yapılar ile roketler artık kolaylıkla tek deneme ile uzaya fırlatılabilmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Maddede Uzay Roketlerinin Çalışma Mantığı

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in