Yakınlarda Bir Süpernova Patlaması Olursa Ne Olur?


Teleskopla gökyüzüne baktığımızda bir ışık görür ve inceleriz. Ancak hemen ardından ışık bir anda yok olur, işte bu yıldızların ölümü olarak ifade edilen süpernova patlaması olarak ifade edilir.

Yıldızların Ölümü

Yıldızların ölümü ile birlikte yıldızlar ömürlerini tamamlarlar. Kendi kütle çekiminden ötürü çöken ya da kendi kütlesini taşıyamayan yıldızlar ömürlerini bitirirler. Bir yıldız sonu geldiğinde devasa bir patlama ile ömürlerine son verirler. İşte bu patlamaya süpernova patlaması denilmektedir. Öylesine güçlü bir patlamadır ki gerçekleştiği anda tüm galaksi aydınlanabilir. Üstelik güneşin tüm yaşamı süresince ürettiği radyasyondan daha fazlasını ortaya çıkarabilir. Süpernova patlamaları yıldızların ömürlerinin tamamlamadan hemen evvel gerçekleştirdikleri bir reaksiyondur.

Yıldızların ömürlerini ne zaman tamamlayacakları tam olarak bilinememektedir. Bu nedenle süpernovaların ne zaman gerçekleşeceğine dair kesin bir kanıt yoktur. Ancak samanyolu galaksisi içerisinde her 50 yılda bir süpernova patlaması olduğu bilinmektedir. Ancak samanyolu galaksisinden çıkarak genele yayılırsak ve evrende süpernovaların gerçekleşme zamanını sorarsak, her saniyede bir süpernova patlaması meydana gelmektedir. Bunların bir kısmı dünyamıza yakın gerçekleşirken, bir kısmı da evrenin en ücra köşelerinde yer almaktadır.

Süpernova Patlaması Olursa Ne Olur?

Güneş bizim en yakın olduğumuz yıldızdır. Orta büyüklükteki güneşin süpernova zamanı gelmemiştir. Henüz o patlama için yeterli büyüklükteki kütleye sahip değildir. Ancak milyarlarca yıl sonra güneşin kütlesi büyüyerek kırmızı dev aşamasına gelecek ve şişecektir. Eğer güneş süpernova patlaması gerçekleştirseydi ne olurdu? O haliyle güneş sistemindeki tüm gezegenleri içine alacak ve kalan ömründe de beyaz bir cüce olarak yaşamını yitirecekti. Ancak yakınımızda meydana gelecek yıldızların ölümü halinde, yıldızlar içlerindeki tüm elementleri uzaya fışkırtacaklardır. Bir nükleer tepkime kasırgası olacaktır. süpernovalar sayesinde nötronlar açığa çıkacaktır. Bir şok oluşacaktır. Süpernovayı gerçekleştiren yıldız ve onun çevresindeki yıldızlar arasındaki gaz arasında manyetize etkileşimler oluşacaktır. Süpernovalar ayrıca radyoaktivite üretmektedir.

Kısacası şunu söyleyebiliriz. Dünyaya yakın bir süpernova halinde kitlesel yok oluşun sebebi olacaktır. Yok oluş için gerekli x ışını ve gama ışınlarının sağanak şekilde yeryüzüne geleceği kesindir. Tabandan tavana kadar tüm canlılar ölmeye başlayacaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yakınlarda Bir Süpernova Patlaması Olursa Ne Olur?

log in

Become a part of our community!

Captcha!

reset password

Back to
log in